Optimalizace spotřeby

Úvod

Častým obecný dotazem, který dostávám k projektu SOLAR STATION a SPOT STATION je, jak mám ušetřit. Sepsal jsem tento článek, který vychází z mé osobní zkušenosti s fotovoltaikou a spotovými cenami.

Naše domácnost je plně elektrifikovaná - topíme tepelným čerpadlem, které ohřívá také teplou vodu. Jezdíme dvěma elektrickými vozy. Na domě máme fotovoltaiku cca 10kWp s 11kWh baterií.

Na podzim 2024 jsem po ukončení fixace přešel na spotové ceny. Co jsou spotové ceny naleznete zde.

Spotřeba energie

Klíčem k úspoře je ovládnout ty největší spotřebiče v domácnosti. Já jsem na to šel podle největší spotřeby.

Pro optimalizaci spotřeby jsem využil vlastních produktů SOLAR STATION a SPOT STATION v kombinaci s chytrými zásuvkami od Shelly - nazývám je SOLAR PLUG.

Hlavním rozdílem těchto dvou produktů je v tom, že SPOT STATION je cílen na zákazníka bez fotovoltaiky s průběhovým elektroměrem. SOLAR STATION je pak pro majitele podporované fotovoltaiky. Pokud tedy máte fotovoltaiku, je lepší volit produkt SOLAR STATION, který umí ovládat SOLAR PLUG i podle spotových cen.

SOLAR STATION neumí aktivně ovládat střídače - tzv. obchodování s elektřinou, tato funkce není v mých silách. Ve svých projektech se zaměřuji na optimalizaci spotřeby pomocí chytrých zásuvek. Můj osobní názor je, že dnešní cena spotové elektřiny na výkupu je tak nízká, že nemá cenu se tím zabývat.

Nabíjení EV

Elektromobily jsou pro nás největší spotřebiče v domácnosti. V letním období nabíjíme automobil podle pravidel fotovoltaiky a baterie. V zimním období nabíjíme EV podle spotových cen - zde využívám pravidla 6 nejlevnějších hodin dne.

Ovládnutí nabíjení EV není až tak složité. Výhodou je, pokud jezdíte kolem komína, tak vám každý den stačí nabít pár kWh. Není potřeba dobít vždy celou baterii.

Nabíjení lze chytře ovládnout těmito způsoby:

  1. SOLAR PLUG (levné řešení)

    Můžete využít např. této 3600W zásuvky. Zásuvku lze spárovat a ovládat mými stanicemi podle pravidel fotovoltaiky a spotových cen. Do zásuvky připojíte originální 1 fázovou nabíječku od výrobce vašeho automobilu.

    Nabíjení je sice pomalé, ale perfektně se dá využít v létě podle pravidel fotovoltaiky. Nabíjecí výkon je okolo 3,3kWh, což je akorát na mou 10kWp elektrárnu. V zimě pak nabíjíme podle 6 nejlevnějších hodin dne (což většinou vychází na noc) a dobije se cca 20kWh (120km dojezdu).

  2. EcoVolter PRO (profi řešení)

    Podporujeme také perfektní nabíjecí kabely (přenosné wallboxy) EcoVolter PRO.

    SOLAR STATION tento kabel pak umí dynamicky řídit podle přetoků nebo stavu nabití baterie a využít tak maximálně vaši fotovoltaiku. V zimě pak opět lze nabíjet podle spotových cen a během 6 nejlevnějších hodin pak lze nabít až 66kWh a to je už po většinou plná baterie.

  3. SOLAX Wallbox

    Pokud máte střídač i wallbox SOLAX, lze u SOLAR STATION využít ovládání wallboxu podle spotových cen. Lze nastavit, že režim ECO na wallboxu bude spínaný podle zadaných pravidel.

Tepelné čerpadlo

Topení je naším druhým největším spotřebičem. Hlavní myšlenkou úspory je, zda je potřeba mít teplené čerpadlo zapnuté 24 hodin. Jak se zdá, stačí mít tepelné čerpadlo zapnuto např. jen 12 hodin dne. To jsem využil já, a TČ spínám na 12 nejlevnějších hodin dne.

V projektu SOLAR STATION podporuji tepelná čerpadla MasterTherm, Viessmann a Mitsubishi Zubadan. Ovládání aktuálně jen u MasterTherm. Bohužel výrobci tepelných čerpadel nemysleli tolik na vzdálené ovládání přes internet. Tak je docela obtížné je ovládnout.

Tip pro elektrikáře: Další možností jak ovládnout tepelné čerpadlo je přes relé SOLAR PLUG PRO Mini. Relé jednoduše můžete přes SOLAR i SPOT STATION spínat. Výstup tohoto relé je pak vhodné připojit na vstup HDO tepelného čerpadla. V dnešní době rozdíl ceny distribuce (HDO) není tak markatní jako cena silové složky.

Podlahové topení

Podlahové topení odporovým drátem nevlastním, ale lze ho také jednoduše ovládnout. Uvádím zde tedy teoretickou možnost jak toho dosáhnout - jsem elektrikář teoretik.

Podlahové topení bývá často zapojeno na dvě fáze. Jedna fáze je přivedena na termostat, a tento termostat pak spíná druhou výkonovou fázi. Výkonovou fázi lze zapojit např. na SOLAR PLUG PRO. a toto relé spínat podle spotových cen. Fungovat to pak bude podle následující logiky - topení se sepne pokud teplota klesne pod určitou mez A ZÁROVEŇ je cena energie levná (6 nebo 12 nejlevnějších hodin). Když to obrátím, prostě nebudete topit během cenové špičky.

Teplá voda

V mém příkladu ohříváme teplou vodu primárně přes tepelné čerpadlo. Sekundárně ale využíváme přímotopu - spirály. Tuto spirálu lze jednoduše ovládnout přes chytrou zásuvku.

K optimalizaci ohřevu jsem sepsal samostatný článek na blogu.

Pračka, Myčka, Sušička

Chytré ovládání těchto spotřebičů je komplikované. Lze použít odložené starty apod. Nicméně toto je většinou na manželce...

Má žena ale docela pochopila, že pereme podle smajlíků. Na SPOT STATION se zobrazuje často diskutovaný smajlík, který zjednodušeně říká, zda se může prát - jsou levnější hodiny dne. Je to rychlejší než studovat grafy spotových cen.

Samozřejmě nechceme být otroky spotových cen, nicméně mrknout se na "smajlík na zdi" zase není složité.

Mrazák

Pokud máte velký mrazák, lze využít jeho velké tepelné setrvačnosti. Určitě dává smysl jej vypínat na nejdražší hodiny dne. K tomu lze využít i malé zásuvky 2500W. Zásuvku lze pak spínat podle spotových cen - klidně i v létě. Stejně musí běžet alespoň 12 hodin. Nejlevnější časy se v létě překrývají s maximem výroby fotovoltaiky.

Nabíjení baterií v noci

V zimních měsících říjen - únor jsem nastavil nabíjení baterie ze sítě. Toto nastavení jsem provedl přímo ve střídači a nabíjím baterii do 100% v nočních hodinách 03:00 - 04:00, kdy je povětšinou cena výhodná. Nachystám tím domácnost na ranní špičku. Přes zimní měsíce se nám daří elektřinu spotřebovat z FVE na 100%, tak proč za levno nenakoupit v noci.

Samozřejmě nabíjení baterie má smysl pouze pokud nakupujete na spotových cenách.